3 Haziran 2010 Perşembe

Zeka gerileten teknolojiler...

Ne o, garip mi geldi başlık, gördüğüm, görmekte olduğum teknolojiler ve gözlemlediğim insan değişimleri sonucunda teknolojinin zeka geriletme yönünde ilerlediğini söyleyebiliyorum ?

Şöyle ki;
Elektronik anlamda teknoloji ilk ortaya çıktığında her işi gayet güzel gören ürünler, kullanmasını bilen insanlar tarafından mükemmel sonuçlar verecek şekilde çalışıyorlardı, kullanmasını bilen dedim çünki o aleti öğrenmek gerekirdi, bu durumda insan beynini kullanır ve o aletle ilgili öğrenmesi gereken matematiksel, mekanik vb. bilgiler sayesinde bu yönleri gelişir bu sayede zekasında (en azından bir yönde) gelişme olurdu. Cihazda herhangi bir sorun olduğunda kendisi problemi çözebilir hale gelirdi ki yeteneğinin artmasıydı buna sebep, yeteneğinin gelişmesine sebepti aynı zamanda.
Derken yavaş yavaş cihazlar daha komplike hale gelmeye başladı, her cihaz konusuna giren hemen hemen her işi becermeye başladı ama halen kullanıcın bilgili olması gerekiyordu, belli bir beceriye sahip olması gerekiyordu... Ve yavaş yavaş insanın bütün ihtiyaçlarını gideren teknolojik ürünler üretilmeye başlandı, öylesine basitleştirilmişti ki IQ'su 60 olan bir insan bile tek tıkla her istediğini yapabilir hale geldi, yalnızca nereye tıklayacağını öğrenmesi yetiyor, herhangi bir bilgi birikimi, beceri veya tekniğe sahip olmadan "supær şæylær" çıkarabilen insanlar ortaya çıkardılar, üstelik "supær şæylær" dedikleri şeyler kendilerine göre "supær şæylær" çünki etraflarında kendilerinden farklı kimse olmadığından hep aynı "şæylær" yapılıp duruyor. Konuşmaları bile deforme ediyor ama bu konu başka bir başlık olabilir.

Neyse, insanların gelişiminde hiçbir katkısı olmayan bu teknoloji yüzünden konuşmasını bilmeyen, sokakta başları önde cep telefonuna konsantre olmuş bir şekilde yürüyen, karşısından geleni görmeyen insanlar türedi; 2 tane 3 haneli rakamı toplayamayacak kadar hantal bir zekaya sahipler, pratiklik hiç yok; üstelik bu kapalı "sosyalleşmeleri" yüzünden hepsi agresif, sinirli ve bir o kadar da zayıf karakterliler.
Sırf tarz olsun diye iPhone alanları görüyorum, telefonu kapatmadan uygulamaları kapatmayı bilmiyorlar... Aynı keza Android telefon alanları görüyorum, ne bir mod ne bir şey sadece msn'de daha hızlı yazmak için kullanıyorlar...

Yazık, ben, benden sonraki nesillerin benden daha yetenekli, daha zeki, daha başarılı olmalarını beklerken, üreticilerin sanıyorum ki bilinçli bir şekilde insanların zekasının gelişmesini engellemek amaçlı yaptığı çalışmaları istedikleri yönde fazlasıyla sonuç vermiş durumda.
Çocuklarımıza dikkatli bir şekilde eğitim vermemiz ve yeteneklerini takip ederek gelişmelerini sağlamamız gerek, aynı zamanda yukarıda yazdığım türden kişiyi, zekasını ve yeteneklerini hantallığa alıştıran teknolojilerden uzak tutmaya dikkat etmeli.

Zihniniz açık olsun...